а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

втренчен

втренчениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16625
Што е со вкочанет, здрвен поглед.
Англиски: stiff
Примери:
Втренчен долго стоев штом го видов.
Не попушти пред неговиот предизвикувачки втренчен поглед.
Изведенки
1. втренчено прил.
Пример: Гледа втренчено. Втренчено се опули.
2. втренченост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК