а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

втренчи

втренчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23149
1. Загледа некого, нешто со вкочанет поглед.
Англиски: stare Албански: ngul sytë
Примери:
Ги втренчи очите во едно дрво.
2. (се втренчи) Се загледа со вкочанет поглед.
Англиски: gaze Албански: ngul sytë
Примери:
Ламбе пак се втренчи во неговото брадосано лице.
Изведенки
1. втренчува несв.
(се) втренчуваат
2. втренчување ср.
глаг. им
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК