а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

втрештен

втрештениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 28055
1. Удрен од гром.
Англиски: hit by lightning
2. удрен, чукнат, преплашен, трештен
Англиски: scarred
Примери:
Малку втрештен од новата ситуација во шаторот, пашата направи чекор напред.
Изведенки
втрештено прил.
Пример: Ме гледа втрештено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК