а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

втрешти

втрештат
Вид збор: Глагол, свршен
Удри, истепа, убие (обично за гром).
Англиски: hit
Примери:
Куќата ја втрешти гром.
Ровји да ја втрештат! - клетва.
Изведенки
1. втрештува несв.
втрештуваат
2. втрештување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК