а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

втрча

втрчаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13417
Дотрча, влезе со трчање.
Англиски: run
Примери:
Децата први втрчаа.
Во собата втрча девојчето.
Изведенки
1. втрчува несв.
втрчуваат
2. втрчување ср.
глаг. им.