а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вудве

Вид збор: Прилог
Ранг: 20042
Со едно превиткување, здиплување, да стане двојно, во два слоја.
Англиски: in two
Употреба: Разговорно
Примери:
Чаршафите ги дипли вудве, па вучетири и ги внесува внатре.
Тој изофка и се свитка вудве.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК