а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вула

мн. вули
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 47563
Колено, кривина на цевка.
Примери:
Натопуваа крпи во ладната вода низ која врвеше вулата и го ладеа капакот од казанот.
Изведенки
вуле ср.
мн. вулиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК