а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вундеркинд

(едн.) вундеркиндот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37556
Дете со извонредни уметнички или интелектуални способности.
Англиски: wunderkind Германски: Wunderkind
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Дали ќе ја добијат и војната зависи од вундеркиндот со висок коефициент на интелигенцијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК