а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вујко

мн. вујковци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1476
Мајчиниот брат или братучед.
Латински: avunculus Англиски: uncle Албански: dajë
Примери:
Овој човек ми е вујко, роден брат на мајка ми.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК