а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вујна

мн. вујни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6337
Сопруга на вујкото.
Англиски: aunt Албански: dajeshë
Примери:
Вујна му, мајка на двете вујкови деца, едноставно пекала да се вратат дома.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК