а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вчаури

вчаурат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи чаура околу себе.
Англиски: pupate Албански: mbyllem
Примери:
Свилените буби се вчаурија.
2. се изолира, се одвои
Англиски: isolate Албански: izolohem, mbyllem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се вчаури и не се дружеше со никого.