а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вјава

вјаваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14204
Се качи на коњ.
Англиски: mount
Изведенки
1. вјавне св.
вјавнат
2. вјавнува несв.
вјавнуваат