а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вјаса

вјасаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 12055
1. Брза, брзо врши некое дејство.
Англиски: hurry Албански: shpejton
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој во се вјаса, но никогаш навреме да стаса.
Таа вјасаше да ја суреди куќата.
2. Брзо оди.
Англиски: hurry Албански: shpejton
Употреба: Разговорно
Примери:
Командирот вјасаше пред колоната.
3. (се вјаса) се брза
Англиски: hurry Албански: shpejton
Употреба: Разговорно
Примери:
Тие се вјасаа многу.
Изведенки
вјасање ср.
глаг. им.