а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вљубеник

мн. вљубеници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14759
Тој што е вљубен во некого или во нешто.
Англиски: lover, aficionado
Примери:
вљубеник во добриот збор
Изведенки
вљубеничка ж.
мн. вљубенички