а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гади

(се) гадат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2988
1. Чувствува гнасење, одвратност, одбивност кон нешто.
Англиски: disgust Албански: gërditje, neveri
Примери:
Луѓето се гадеа од нечистотијата што ја затекнаа во таа просторија.
2. Ми (ти, му,... се гади) Се гнаси, чувствува одвратност, одбивност.
Англиски: sicken Албански: gërditem
Употреба: Безлично
Примери:
Му се гадеше од тоа што се случуваше за време на војната.