а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

газер

мн. газери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17198
Долниот, најнизок дел од некој сад, дно на длабок предмет, кутија, сандак и сл.
Англиски: bottom
Примери:
Ги кладов парите во сандакот, на газерот.
Изведенки
газерче ср.
мн. газерчиња
дем.