а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

газест

газестиот
Вид збор: Придавка
Што има голем газ.
Примери:
газеста жена
Изведенки
газлест прид.
газлестиот
Пример: газлести девојки