а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

газира

газираат, газирајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Додава јаглерод диоксид во вино, безалкохолен пијалак и сл.
Примери:
Минералната вода ја газираат и ја пакуваат.
Изведенки
газирање ср.
глаг. им.