а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

газијарник

мн. газијарници
Вид збор: Именка, машки род
Сад за чување газија.
Примери:
Го наполни газијарникот.
Изведенки
газијарниче ср.
мн. газијарничиња
дем.