а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

газозаџија

мн. газозаџии
Вид збор: Именка, машки род
продавач на газоза
Турски: gazozcu
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го чекаа газозаџијата да дојде.