а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

газоза

мн. газози
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18756
1. Вид газиран безалкохолен пијалак.
Англиски: soda Турски: gazoz Албански: gazozë pije
Употреба: Гастрономија
Примери:
Тој пак прошетува низ чаршија, се напива една газоза и продолжува.
2. Фабричко име на безалкохолен газиран пијалак од поново производство.
Турски: gazoz Албански: gazozë pije
Употреба: Гастрономија