а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галежен

галежниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 36283
Што е нежен, мил.
Англиски: tender
Примери:
галежна рака
галежни допири
Изведенки
1. галежно прил.
Пример: Галежно ја гледаше.
2. галежност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи