а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гарантира

гарантираат, гарантирајќи; гарантиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 5091
Дава целосна сигурност за нешто.
Англиски: guarantee, vouch Албански: garantoj
Употреба: Економија
Примери:
Му гарантираше дека нема да има проблеми.
Изведенки
гарантирање ср.
глаг. им.