а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гас

гасот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5411
1. Воздушесто тело чии честици се стремат да го исполнат сиот слободен простор.
Англиски: gas Албански: gaz
Употреба: Физика
Примери:
Гас за наркоза.
Отровен гас.
2. (само едн.) За ламба - газија, петролеј.
Англиски: petroleum Албански: gaz, vojgur
Примери:
Уличните светилки на гас светеа матно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК