а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гајба

мн. гајби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13377
Амбалажа за транспорт на храна, пијалаци и др.
Англиски: case
Примери:
На плантажните лозја грозјето се собира во дрвени или пластични гајби и потоа се товари.