а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гајдарка

мн. гајдарки
Вид збор: Именка, женски род
1. гајдаџика
Албански: gajdexhie
Употреба: Музика и танц
2. Мала плочка со која си играат децата.
Албански: pllakë si lodër fëmijësh
Примери:
Децата градеа брод од гајдарки.