а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гајдаџија

мн. гајдаџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22586
Свирач на гајда.
Англиски: bagpiper Турски: gaydaci
Употреба: Музика и танц
Примери:
Гајдаџиите го расположија народот.
Изведенки
гајдаџиски прид.
гајдаџискиот