а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гајда

мн. гајди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4506
Народен музички дувачки инструмент составен од мев (мешина), најчесто од коза, со три цевки за дување и за свирење.
Англиски: bagpipe Турски: gayda
Употреба: Музика и танц
Примери:
Во поубаво време секогаш можеа да се чујат изнадуени гајди.
Изрази
Ја наду гајдата - почна да плаче со висок глас.
Игра по туѓа гајда - прави како што ќе му се каже.