а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

генералштаб

мн. генералштабови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14948
Врховна команда на една војска.
Англиски: General Staff Германски: Generalstab
Употреба: Воен термин
Примери:
Беа избрани двајца нови членови на генералштабот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК