а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

генеративен

генеративниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 52310
1. Што се однесува на раѓање или создавање.
Употреба: Биологија
2. Што може да генерира; способен да создава.
Употреба: Лингвистика
Примери:
генеративна граматика
Изведенки
1. генеративно прил.
2. генеративност ж.