а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гениј

мн. гении
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6133
1. Човек со исклучителни способности, посебно надарен човек, голем талент, човек со голема дарба.
Англиски: genius Албански: gjeni
2. Дарба, талент, способност, творечки дух.
Англиски: genius Албански: gjeni
Примери:
Бил свесен дека ќе му помогне само неговиот гениј, моралот и верата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК