а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гесло

мн. гесла
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 20202
Збор или израз што претставува водечка мисла.
Англиски: motto
Примери:
Ним гесло им беше слободата на духот.