а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гиба

гибаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 7856
1. допира, пипа
Англиски: touch Албански: prek
Примери:
Не гибај ме!
2. Дофрла зборови, се шегува, се задева.
Англиски: tease Албански: preket, tallet, ngucet
Примери:
Откако ги натепа, престанаа да го гибаат.
Изведенки
гибање ср.
глаг. им.