а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гладен

гладни
Вид збор: Придавка
Ранг: 994
1. Што чувствува глад.
Англиски: hungry Српски: гладан Албански: uritur Бугарски: гладен Грчки: ορεκτοκός
Примери:
Многу сум гладен, од вчера ништо не сум јадел.
2. Што чувствува голема потреба од нешто.
Англиски: hungry
Употреба: Преносно значење
Примери:
Беше гладна за љубов.
Изведенки
гладно прил.
Пример: Се чувствува гладно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК