а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глад

(едн.) гладот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1316
1. Чувство на потреба, неопходност од храна.
Англиски: hunger Албански: uri
Употреба: Гастрономија , Медицина
Примери:
Беше свесен само за онаа прва вистински сетена болка на гладот во својот стомак.
2. Голема потреба од нешто.
Англиски: need Албански: uri, nevojë
Употреба: Преносно значење
Примери:
глад за љубов
глад за пари
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК