а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глазура

мн. глазури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23492
1. Слој од сјајна смеса со кој се премачкуваат определени предмети заради поголема цврстина, непропустливост или сјај.
Англиски: enamel Албански: glazurë, smalt
Примери:
Керамичките садови имаа сјајна глазура.
2. Слој од чоколада или шеќер со вода со кој се премачкуваат торти и колачи.
Англиски: icing Албански: krem
Употреба: Гастрономија
Примери:
Тортата беше прелиена со чоколадна глазура.
3. Маска на лицето или во однесувањето, извештачен изглед.
Англиски: make-up Албански: shkëlqim, maskë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Глазурата и се изгуби, маската и падна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК