а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глас

мн. гласови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 93
1. дарба за пеење
Англиски: voice Албански:
Употреба: Музика и танц
Примери:
Таа имаше прекрасен глас.
2. Различна висина на тонот при пеењето.
Англиски: voice Албански:
Употреба: Музика и танц
Примери:
Прв глас, втор глас, трет глас.
3. Звук што се создава во грлото со помош на гласилките при зборување, пеење и сл.
Англиски: sound Албански: tingull
Употреба: Медицина
Примери:
силен глас
4. Најмал елемент на јазикот - согласка, самогласка.
Англиски: phoneme Албански: fonemë
Употреба: Лингвистика
5. Звук или шум од животно, машина или апарат.
Англиски: sound Албански: tingull
Примери:
Го сакам металниот глас на моторот.
6. вест, новост, информација, порака
Англиски: news Албански: lajm
Примери:
Прати глас оти ќе врши обиколка на црквите.
7. мисла
Англиски: thought Албански: mendim
Примери:
Внатрешен глас.
Глас на потсвеста.
8. Јавно мислење, мислење на некоја група.
Англиски: public opinion Албански: opinion publik
Примери:
Глас на народот.
9. углед, позиција, реноме
Англиски: reputation Албански: reputacion
Примери:
На добар глас.
10. озборување, афера
Англиски: rumor Албански: thashetheme
Примери:
Сѐ почесто ќе стигнеа збунувачки гласови: новата, неговата власт примала мито, рушвет.
11. Право на изјаснување за определени политички, државни или административни прашања, усно, со кревање рака или писмено.
Англиски: vote Албански: votim
Употреба: Политика
Примери:
Избирачките гласови сѐ уште се пребројуваат.
Изрази
Ни трага ни глас - нигде.
Во еден глас - истовремено.
Гласот не му се слуша - многу е тивок.
Пукна глас/се шири глас/се пушти глас - се пронесе вест, се разгласи.
Изведенки
1. гласче ср.
мн. гласчиња
дем.
2. гласиште ср.
мн. гласишта
аугм. и пејор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК