а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гледиште

мн. гледишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2632
Определен начин на размислување, стојалиште, гледна точка.
Англиски: aspect
Примери:
Тој понекогаш сопственото разбирање на нештата го ставаше пред гледиштето на колективот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК