а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глетка

глеткаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Гледа по малку.
Англиски: peek Албански: shikoj vjedhurazi
Употреба: Деминутив
Примери:
Детето си глеткаше наоколу.
Изведенки
глеткање ср.
глаг. им.