а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глодач

мн. глодачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25245
Животно со силно развиени секачи по еден пар од горната и од долната вилица, а спаѓа во класата цицачи.
Латински: Rodentia Англиски: rodent
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК