а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глутен

(едн.) глутенот
Вид збор: Именка, машки род
Бела леплива протеинска маса добиена од зрното на житариците што ја подобрува печивоста на тестото.
Англиски: gluten
Употреба: Гастрономија , Хемија
Примери:
Овес, ориз и јачмен се житарици без глутен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи