а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнаси

гнасат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15784
1. Валка, прави нешто да биде нечисто, неубаво.
Англиски: dirty Албански: njollos, përlyej
Примери:
Ја гнасеше целата куќа.
2. (се гнаси) се гади
Англиски: disgust Албански: gërditem
Примери:
Се гнасам од моиве нечисти раце.
Изрази
Руба краси, руба гнаси - облеката го прави човекот.
Изведенки
гнасење ср.
глаг. им.