а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнасотилак

мн. гнасотилаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35034
1. Нечисто, валкано, состојба на тоа што не е чисто.
Англиски: filth Албански: ndyrësi, fëlliqësi
2. одвратно, гадно
Англиски: disgust Албански: neveri, ndyrësi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Направи такви гнасотилаци што веќе никој неќе да ја погледне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи