а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнојница

мн. гнојници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 46211
Воспалена пора исполнета со гној што избива на површината на кожата.
Употреба: Медицина
Примери:
Лицето ѝ беше полно со гнојници.