а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

говор

мн. говори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1015
1. устен јазик
Англиски: speech Албански: të folur
Употреба: Лингвистика
2. начин на зборување
Англиски: pronunciation Албански: shqiptim
Употреба: Лингвистика
Примери:
По говорот се познаваше дека не е од тука.
3. територијален јазик
Англиски: dialect Албански: dialekt
Употреба: Лингвистика
Примери:
скопски говор
битолски говор
4. Зборување пред собир на луѓе.
Англиски: speech Албански: fjalim
Примери:
Претседателот држеше поздравен говор пред присутните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК