а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гои

гојат; гој, гојте; гоев, гоеја; гоел; гоен; гоејќи; гојав, гојаа, гоив; гоија; гојал, гоил; гојан
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 17929
1. За домашни животни, добиток и живина - дебели, храни за да добие поголема тежина.
Англиски: fatten Албански: majm
Примери:
Гоеше гуски и прасиња за Божик.
2. За човек што само јаде, а ништо не работи.
Англиски: fatten Албански: majm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Само го гојат, а ништо не работи.
3. (се гои) се дебели
Англиски: fatten Албански: trashet
Примери:
И крмникот убаво се гои од тиквите.