а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

големина

мн. големини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2155
1. размер
Англиски: size Албански: madhësi
Примери:
Чашите по големина беа сите различни.
Децата се разликуваа по големина.
2. значајност, важност
Англиски: importance, greatness Албански: madhësi, domethënie
Употреба: Преносно значење
Примери:
Оттука произлегува големината на неговата поезија.
Имаше изградена свест за големината на македонската традиција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК