а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

голтар

мн. голтари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13477
сиромашен, беден човек
Англиски: prole
Употреба: Иронично , Разговорно
Примери:
Знам нема да се здружиш со голтари и легачи на кои им тежи мотиката.
Додека бев голтар, никој не ме мразеше.
Изведенки
1. голтарка ж.
мн. голтарки
2. голтарски прид.
голтарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК