а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

голтне

голтнат; голтна, голтнете; голтнав, голтнаа; голтнал; голтнат; голтнев, голтнеа; голтнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3338
Прими храна или течност.
Англиски: swallow
Примери:
Ги голтна колачињата во еден здив.
Изрази
Си го голтна јазикот - премолчи, не одговори.
Изведенки
1. голтнува несв.
голтнуваат
2. голтнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК