а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гордост

(едн.) гордоста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1956
Чувство на супериорност над другите. (Еден од седумте смртни гревови)
Англиски: pride
Примери:
Гордоста доаѓа пред пропаста.